100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı - Samsun Mega HaberSamsun Mega Haber

2 Temmuz 2024 - 17:50

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı
Son Güncelleme :

29 Kasım 2023 - 8:44

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 4 Ağustos’ta 4. etabı olan Havza ve Samsun etabı; tarihi ve doğal güzellikleri ile bisiklet turuna renk katacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçtiği güzergahlarda bisikletliler Samsun’a doğru pedal çevirecek.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı

1-5 Ağustos tarihleri arasında 5 Gün, 5 Etap, 16 Takım, 100 Bisikletçi Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyet yolunda, tarihin izinde 784 km pedal çevirecek

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 4 Ağustos’ta 4. etabı olan Havza ve Samsun etabı; tarihi ve doğal güzellikleri ile bisiklet turuna renk katacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçtiği güzergahlarda bisikletliler Samsun’a doğru pedal çevirecek.

Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü saat 09.00’da start alacak 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde 5 Ağustos, cumartesi günü son bulacak.

Cumhuriyet’in kurulduğu 1923’te faaliyetlere başlayan Türkiye Bisiklet Federasyonu, Cumhuriyetin 100. Yılında anlamlı bir bisiklet turu projesine imza atıyor. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu gibi başarılı organizasyonları hayata geçiren Türkiye Bisiklet Federasyonu, Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna; Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Avrupa Turları 2023 takviminde Elit Erkekler 2.2 kategorisinde Sivas’tan Ankara’ya uluslararası “100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu” düzenliyor.

Cumhuriyetimizin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos’ta start alacak 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu ilk Meclis’in önünde 5 Ağustos’ta son bulacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’da başlayan bağımsızlık yolculuğunun anısına düzenlenen bu özel organizasyonda, 6 ülkeden 16 takım ve çok sayıda sporcu mücadele edecek. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 4 Ağustos’ta 4. etabı olan Havza ve Samsun etabı, tarihi ve doğal güzellikleri ile bisiklet turuna renk katacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçtiği güzergahlarda bisikletliler Samsun’a doğru pedal çevirecek.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun tanıtımı için 26 Temmuz’da Samsun Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen “100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı“ Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Başsavcı Sabri Kılıç, İl Spor Müdürü Feyzullah Dereci, il protokolü, belediye başkanları ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bahattin Akyön ev sahipliğinde Genel Sekreter Mehmet Sedat Fırat, İl protokolü ile medya mensuplarının yoğun ilgisi ile yapıldı.

Yarışın Genel Direktörü Şevket Şimşek, Cebrail Şeker ve Yarış Direktörü İsmail Aksoy’un takımlar, yıldız sporcular ve etaplarla ilgili bilgiler verildiği toplantıda 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu kupası ve lider formaları da tanıtıldı. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Sarı Forma: Yarış Lideri, Kırmızı Forma: En İyi Yokuşcu, Yeşil Forma: En Sprinter ve Beyaz Forma: En Genç Sporcu olarak zorlu etaplarda sahiplerine kavuşacak. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, TRT Spor tarafından günlük özetler şeklinde yayınlanacak.

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, Cumhuriyetimizin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü sabah 09.00’da start alacak.

UCI Kıta Takımları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi, 5 Gün, 5 Etap boyunca Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetin yolunda tarihin izinde 784 km pedal çevirecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu organizasyonu ile düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Kamu Kurum Kuruluşlarının ve Shimano’nun destekleriyle Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü saat 09.00’da start alacak. 100. Yıl Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden 5 Ağustos, cumartesi günü Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde son bulacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan, ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı ve 108 gün Millî Mücadele’nin merkezi olan Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nden 1 Ağustos’ta start alacak.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Etap Programı şöyle olacak:

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Etapları:

1.Etap: 1 Ağustos Sivas-Amasya 208,8 km

2.Etap: 2 Ağustos Amasya-Havza 89,4 km

3.Etap: 3 Ağustos Havza-Samsun 135,2 km

4.Etap: 4 Ağustos Samsun-Çorum 176,1 km

5.Etap: 5 Ağustos Çankırı- Ankara 175,4 km

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Samsun Basın Lansmanı’nda yaptığı konuşmada: Samsunumuzda uluslararası organizasyonları görmek ve bunları ekip olarak başarı ile tamamlamak bizleri mutlu etmektedir. Çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Samsunumuzun tanıtımı için çok önemli bir tur. Tarihi, doğal, kültürel güzelliklerini tüm dünyaya sergileyeceğiz. Karadeniz’in inci pedal ile Türkiye Yüzyılına merhaba diyecek. Bu konuda Sayın Federasyon Başkanımız Emin Müftüoğlu’na ve ekibine çok teşekkür ederim. Bisiklet için en uygun şehirlerimizden birisi Samsun’ dur” dedi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön: “Samsun bizim için sevda dolu yüreğimizdir. O zamanki büyüğüm Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz zamanında onun heyecanı ve gayreti ile Suudi Arabistan’dan 18 kişilik medya heyeti getirdik, hem Samsun’da ve hem de Suudi Arabistan’da Samsunumuzu tanıttık. Kendisine şükranlarımı arz ediyorum. Yine bu programda bizlere destek olan Sayın Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca Akyön yaşanan Bisiklet Kazalarına dikkat çekti

Akyön “Ülkemizde son yıllarda trafikte Bisikletli ölümlerinin arttığını görüyoruz. Bu acı tablo tüm camiayı derinden sarsıyor. Konunun tüm illerdeki başta temsilciler ve tüm sporcuları, bunun yanında bisiklet sporuna hevesli gençleri de olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ölümler sadece olduğu yer ve kişi ve grupları ilgilendirmiyor. Hepimizin bu konuda duyarlı davranıp çözüm yolunda ortak tavır almasını önemsiyorum. Kazasız günler diliyorum” dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir “100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Samsun Basın Lansmanı’nda yaptığı konuşmada; “Uluslararası 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Cumhuriyetimizin 100. yılı onuruna Türk milletinin yüreğindeki vatan aşkını simgeleyen bir yolculuk. Cumhuriyetimizin ilk adımlarının atıldığı şehirlerimizden biri olan Sivas’tan 1 Ağustos’ta başlayacak olan bu muhteşem yolculuk, 784 km boyunca Cumhuriyet yolunda; Amasya’dan Havza’ya milli mücadelenin simgesi Samsun’dan tarihi Kent Çorum’a Çankırı’dan Cumhuriyetimizin kalbi Ankara’ya kadar sürecek. 5 gün boyunca 5 etapta 16 güçlü takım ve yürek dolusu 100 bisikletçi, Türkiye’nin dört bir yanından ve çeşitli ülkelerden gelen sporcular, birlik ve beraberlik içinde bir arada tarihin ve Cumhuriyetin izinde pedal çevirecek, Türk bayrağının gölgesinde tüm dünyaya birlik ve kardeşlik mesajı verecek. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde bu mücadeleyi sonlandıracak, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte kurtuluş mücadelesinde vatanın bağımsızlığı için canını hiçe saymış tüm Şehit ve Gazilerimizi sevgi ve saygı ile anacağız. Bu mücadele, yüreğinde Vatan sevgisi taşıyan Türk evlatlarının adanmışlığının bir yansıması olacak. Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini yansıtan bu destansı serüvene 1923 yılında kurulmuş olan ve bu yıl 100.Yılımızı kutladığımız Türkiye Bisiklet Federasyonun organizasyonunda ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Nice 100 yıllarımıza. Bu tarihi yarışa ev sahipliği yapan Sivas, Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı, Ankara illerimize, Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Spor Bakanımıza ve destek veren tüm kurumlara, takımlarımıza ve organizasyonumuzda emeği olan tüm ekibimize çok teşekkür ediyoruz. Samsun bu güzellikleri ile spor şehri, bisiklet şehri olacak” dedi.

KUPA SAMSUN’DA

Yarışın birincisine verilecek kupa Federasyon As Başkanı Bahattin Akyön tarafından Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e takdim edildi.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’na 6 ülkeden 16 takım katılacak. Takımlardan 9’u UCI kıta takımı, 2’si Milli Takım, 5’i Bölgesel Takımlardan oluşacak.

1-5 Ağustos tarihleri arasında 100 Pedal, Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetimizin 100. Yılı onuruna dönecek.

100. Yıl Bisiklet Turu Takım Listesi:

UCI Kıta Takımları:

1. Spor Toto Cycling Team (Türkiye)

2. Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye)

3. Beykoz Belediyespor (Türkiye)

4. Iraq Cycling Project (Irak)

5. DFT CCN Mesh Shahr (Irak)

6. MES Sungun Azad (Irak)

7. Suez Canal Discovery (Mısır)

8. Vino Sko Team (Kazakistan)

9. Almaty Astana Motors (Kazakistan)

Milli Takımlar:

10. Uzbekistan National Team (Özbekistan)

11. Iraq National Team (Irak)

Kulüp Takımları:

12. Arvich Shargh Mazandaran (Irak)

13. Karya Bisiklet Takımı (Türkiye)

14. Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye)

15. Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye)

16. CT Vassil Levski (Bulgaristan)

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Basın Lansmanı Samsun’da Yapıldı

FİKSTÜR - Maç Yok

Tümünü Gör

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İstanbul escort kızlar İzmit escort kızlar Kayseri escort kızlar Eskişehir escort kızlar Konya escort kızlar Kocaeli escort kızlar Mersin escort kızlar Alanya escort kızlar İzmir escort kızlar Bursa escort kızlar Diyarbakır escort kızlar Kuşadası escort kızlar Denizli escort kızlar Bodrum escort kızlar Marmaris escort kızlar Muğla escort kızlar Gaziantep escort kızlar Antalya escort kızlar